Żywność funkcjonalna

Zastanawiałeś się co to takiego ? Reklamodawcy dość rzadko wykorzystują to pojęcie. Ale zapewniam Cię, że ty znasz tą żywność, a co więcej nawet ją spożywasz. To nic innego jak żywność wzbogacona o składnik mineralny lub witaminy.

Przykładów takiej żywności jest bardzo dużo.

Zacznijmy od soli kuchennej ona wzbogacana jest w cenny pierwiastek jakim jest jod. Następnie margaryny do smarowania pieczywa w swoim składzie posiadają witaminy rozpuszczalne w tłuszczach czyli A, D, E, K. Na rynku dostępne są również specjalne margaryny obniżające poziom złego cholesterolu przez zawartość steroli roślinnych.

Będąc nadal przy półce z nabiałem, spotkasz tutaj jogurty wzbogacone o Wapń, zawierające żywe kultury bakterii, a także specjalne napoje podnoszące odporność, które zawierają odpowiednie szczepy bakterii. Kolejny bardzo duży i ważny segment w sprzedaży stanowi żywność dla niemowląt i dzieci.

Ponieważ wiemy jak ważny jest wzrost i rozwój naszych dzieci, kupujemy mleko, jogurty, serki, kaszki i zupki wzbogacone o cenne pierwiastki i witaminy. Często może nawet nie wiedząc, że jest to chwyt reklamowy. O ile w produktach wymienionych na początku artykułu funkcjonalne składniki nie zwracają naszej uwagi, to w przypadku żywności dla dzieci, lepiej czytać skład produktów.

Ponieważ zdarza się tak, że żywność dla dzieci posiada duże ilości cukru lub co gorsza jest słodzona syropem glukozowo-fruktozowym, a w tym przypadku nie można mówić o żywności zdrowej czy funkcjonalnej. Żywność funkcjonalna ma za zadanie dostarczyć nam brakujących składników i witamin w naszej diecie. Ma również łączyć przyjemne z pożytecznym czyli zdrową żywność z bardzo dobrą jakością i wartością odżywczą. To dzięki niej nie musimy sięgać po suplementy diety i witaminy, ponieważ możemy ich dostarczyć dzięki racjonalnie zbilansowanej diecie każdego dnia.

Gwarantuje Ci, że od kiedy poznałaś pojęcie żywności funkcjonalnej co raz częściej będziesz po nią sięgać podczas codziennych zakupów. Wyjdzie Ci to nie tylko na zdrowie, ale też pozwoli być świadomym konsumentem.

Author: DailyHealth

Share This Post On