Żylaki odbytu – powszechny problem

Żylaki odbytu to uciążliwy problem, z którym boryka się ogromny procent naszego społeczeństwa. Co przyczynia się do wystąpienia tej dolegliwości? Przede wszystkim siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej. Nic zatem dziwnego, że jeszcze nasi pradziadkowie oraz dziadkowie nie mieli aż takiego problemu z hemoroidami, jaki istnieje w dzisiejszym świecie.

Czym tak właściwie są żylaki odbytu? Są to poszerzone guzki krwawnicze. W warunkach fizjologicznych guzki te występują w odbycie każdego człowieka. Ich zadaniem jest uszczelnianie odbytu – działają one w podobny sposób, jak sam mięsień, zwierający odbyt. Kiedy jednak guzki krwawnicze nie mają możliwości opróżnienia się do końca z krwi, na przykład z powodu stałego, siedzącego trybu życia, poszerzają się one, tworząc bolesne żylaki, które mogą wywoływać również stan zapalny. Wówczas mamy do czynienia z chorobą hemoroidalną.

Jak już wspomnieliśmy, do powstawania żylaków odbytu przyczynia się niewłaściwy tryb życia, ale nie tylko. Skłonności do tej choroby posiadają również osoby otyłe, a także te, których dieta nie zawiera odpowiedniej ilości błonnika. Również osoby ze skłonnościami do zaparć muszą liczyć się z możliwością wystąpienia u nich choroby hemoroidalnej. Kobiety w ciąży to także osoby, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Ze względu na uciskający na ich ciało płód, może wystąpić zastój krwi żylnej, co prowadzi do wytworzenia się żylaków odbytu.

Jakie objawy wskazują na tę chorobę? Zaczyna się ona od świądu odbytu, który początkowo może być przez nas zbagatelizowany. Później dochodzi do tego uczucie niepełnego wypróżnienia, a także krwawienie podczas wypróżnienia. Warto wspomnieć, że krew jest wówczas żywo czerwona, w niewielkiej ilości.

Czy hemoroidy się leczy? Oczywiście! Niezbędna jest do tego wizyta u lekarza – proktologa, która może być nieco krępująca. Warto jednak ją odbyć, ponieważ tylko wtedy możemy uzyskać odpowiednie leczenie w postaci tabletek, maści czy też czopków, w zależności od naszych indywidualnych potrzeb.

Author: DailyHealth

Share This Post On