Co zrobić gdy boli kręgosłup? Operacja – to ostateczność.

Kogo bolał kręgosłup, nie raz zastanawiał się co zrobić. Łagodzenie bólu kręgosłupa, oprócz doraźnego działania może być dokonane za pomocą zmiany stylu życia oraz pewnych nawyków, a także poprzez systematyczne wykonywanie ćwiczeń, zwłaszcza tych wzmacniających mięśnie podtrzymujące kręgosłup. Ostatecznością jest operacja kręgosłupa.

Dbajmy o właściwą postawę.

Co oczywiście niełatwe, dbanie o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, zwłaszcza podczas siedzenia i dźwigania ciężkich przedmiotów ma także znaczący wpływ na kondycje kręgosłupa. Należy pamiętać także o równomiernym rozkładaniu ciężaru podczas noszenia na przykład reklamówek. Niezwykle ważny jest również odpowiedni materac do spania, zapewniający komfortowe wsparcie dla kręgosłupa. Najlepiej by był on średnio- twardy, dopasowujący się do ciężaru ciała i uginający pod nim maksymalnie do 3 cm.

Operacja kręgosłupa -antidotum na ból

_ Jak utrzymać zdrowy kręgosłup? _

Najzdrowszą dla kręgosłupa pozycją do spania, jest pozycja embrionalna, czyli na boku z podkurczonymi nogami. Osoby mające nadwagę, mogą znacznie złagodzić ból kręgosłupa poprzez obniżenie masy ciała. Osobom, które mają siedzący charakter pracy zaleca się możliwie częste robienie przerw, zmiany pozycji siedzenia oraz poruszanie nogami i naprzemienne napinanie mięśni.

Jeśli wprowadzone zmiany nie przynoszą rezultatów należy rozpocząć leczenie. Sposób zwalczania bólu kręgosłupa zależy od tego czym ten ból jest powodowany. Aby to stwierdzić, przeprowadza się takie badania obrazowe to jest rentgen, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny.

Metody leczenia.

Najpopularniejszymi metodami leczenia i łagodzenia dolegliwości bólowych kręgosłupa należą termoterapia, farmakoterapia oraz fizjoterapia. Termoterapia to leczenie bólu za pomocą ciepłych lub zimnych okładów. Farmakoterapia polega na podawaniu najczęściej leków rozkurczowych, opioidów oraz niesterydowych leków przeciwzapalnych. Fizjoterapia polega natomiast na przeprowadzeniu serii masaży, specjalnych ćwiczeń rozciągających oraz wzmacniających, a także kinezjoterapii. Można także stosować zabiegi z zakresu medycyny alternatywnej, takie jak akupresura oraz akupunktura. A jeśli i to nie pomoże, trzeba poddać się zabiegowi operacyjnemu kręgosłupa. Jest to bardzo trudny zabieg, jak każdy przeprowadzany w obrębie centralnego układu nerwowego. No ale… jeśli boli, a przy tym są kłopoty z poruszaniem się – nie ma rady, trzeba poddać się temu zabiegowi.

Powrót na stronę główną

Author: DailyHealth

Share This Post On