Jak zadbać o zdrowy sen?

Nie da się zaprzeczyć, że sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podczas snu organizm regeneruje się, następuje przyśpieszona odnowa systemu kontrolującego oraz odpowiedzialnego za przemianę materii, a także komórek. Wzrasta także proces produkcji białek i hormonów, w tym bardzo ważnego hormonu wzrostu.

Zatem zdrowy sen to podstawa sprawnego funkcjonowania naszego umysłu i ciała. Badania jednak pokazują, że co drugi polak ma problemy ze snem, co ma bezpośredni wpływa na nasze samopoczucie. Spada koncentracja, nasz nastrój ulega pogorszeniu, obniża się odporność, spada jakość życia.

Co zatem zrobić, aby nasz sen był zdrowy i higieniczny?  Przede wszystkim należy zadbać o o miejsce, w którym się śpi. Wywietrz pomieszczenie- optymalna temperatura do spania to między 19-21 stopni Celsjusza. Należy zadbać także od odpowiednie zaciemnienie pokoju, światło bowiem hamuje wydzielanie melatoniny, która jest odpowiedzialna za uczucie senności. Wyłącz telewizor, laptopa, także wi-fi, a jeśli to możliwe usuń te przedmioty z sypialni. Bardzo ważny jest tez odpowiedni materac, który zapewni komfortowe podparcie dla Twojego kręgosłupa. Powinien być on o średniej twardości, chodź w zasadzie to kwestia dość indywidualna. Nie należy się także najadać na noc.

Ostatni posiłek powinno się zjeść na 3-4 godziny przed pójściem spać. Dzięki temu organizm będzie mógł skupić się na regeneracji, zamiast na trawieniu pożywienia. Z oczywistych powodów nie należy pić kawy w godzinach wieczornych i pić alkoholu. W większych ilościach alkohol powoduje, że śpimy płytko i łatwiej się wybudzamy.

Jeśli to możliwe, warto także unikać drzemek w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli twa ona dłużej niż 20 minut. Dobrym nawykiem jest także kładzenie się możliwie o stałej porze, dzięki czemu wypracujemy sobie swój stały rytm dnia.

Możemy się także posiłkować  ciepłą, nie gorącą kąpielą z aromatycznymi olejkami. Pozwoli to na pozbycie się napięcia i rozluźnienie mięśni. Z czasem wypracować swoje własne rytuały i rutynę, które zapewnią wam zdrowy sen oraz poczucie wypoczęcia.

 

Do strony głównej.

Author: DailyHealth

Share This Post On