Wrzody żołądka

Wrzody żołądka przez długi okres były uznawane za przypadłość osób dużo pracujących, będących w dużym stresie oraz nieregularnie ożywiających się. Okazuje się jednak , że na wrzody żołądka cierpią także osoby prowadzące spokojny, higieniczny tryb życia. Według badań, co dziesiąty Polak cierpi na tę przypadłość a aż 80 procent jest nosicielami bakterii Helicobacter pylori.

Ponadto mężczyźni chorują trzy razy częściej niż kobiety. Częściej także dotyka ona ludzi młodych oraz w średnim wieku. Wrzodami żołądka są ubytki w ścianie żołądka lub dwunastnicy, o stożkowatym kształcie, mogą mieć różną wielkość i głębokość, niekiedy przenikając nawet całą ścianę żołądka. Objawy pojawiającej się choroby uzależnione są od umiejscowienia wrzodu oraz wieku danej osoby, najczęściej jednak występującym objawem i zarazem najbardziej charakterystyczny jest zgaga- czyli uczucie palenia lub pieczenia w przełyku połączone z bólem umiejscowionym nad pępkiem lub tuż poniżej mostka. Charakterystyczne jest także nasilenie się bólu, po spożyciu posiłku. Często występuje także ssący ból brzucha występujący w nocy oraz nad ranem. Główną przyczyna powstania wrzodów jest bakteria Helicobacter pylori, która można zarazić się poprzez drogę pokarmową na przykład poprzez jedzenie ze wspólnych naczyń czy picie z jednej tej samej butelki. Nosicielami bakterii może około 80 procent społeczeństwa, jednak nie wszyscy będą z tego powodu chorować. Aby sprawdzić czy nie jest się nosicielem H. pylori należy wykonać badanie krwi lub zrobić test, który jest dostępny w aptekach.

Kolejną przyczyna powstawania wrzodów jest nadmiar kwasu solnego. Soki żołądkowe, w których skład wchodzi kwas solny, niszczą bakterie, biorą udział w trawieniu białek i tłuszczów, pobudzają dwunastnicę do wytwarzania substancji niezbędnych do trawienia pokarmu. Kwas solny jest żrący, gdy jest go w soku żołądkowego za dużo, a uszkodzone są błony żołądka, tworzy się wrzód. Nie powinno się więc ignorować nawet małych nadżerek, mogących przekształcić się we wrzody. Ponadto są one dziedziczne- aż u 50 procent zmagających się z wrzodami, choroba ta występuje w rodzinie, zatem wpływ na występowanie choroby mają geny. Udowodniono także, że większą skłonność do wrzodów żołądka mają osoby z grupą krwi „0”-jest to około 30-40 procent.

Przyczyna powstawania wrzodów może być też zarzucanie żółci do żołądka z dwunastnicy, powodując uszkodzenia bariery ochronnej. Wpływ na pojawienie się wrzodów może mieć nadmiar niektórych leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, a także stres, nadużywanie alkoholu i papierosów. Aby zdiagnozować chorobę, należy wykonać badanie- gastroskopię, która polega na wprowadzeniu sondy przez przełyk i pobranie wycinku z owrzodzonego miejsca. Leczenie wrzodów jest dwutorowe. Po pierwsze, należy wyeliminować z diety pokarmy, które podrażniają żołądek i nasilają dolegliwości. Leczenie farmakologiczne obejmuje podanie dwóch odpowiednio dobranych antybiotyków oraz leków zmniejszających wydzielanie soku żołądkowego. Wrzody żołądka są w 90 procentach wyleczalne i nie ma konieczności przeprowadzania operacji, jednak co ważne, terapia musi być przeprowadzona do końca.

Author: DailyHealth

Share This Post On