Co stosować zamiast cukru?

WHO – Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby cukry powinny stanowiły maksymalnie 10 procent dziennego zapotrzebowania na energię, co daje około 4-5 łyżeczek cukru dziennie.  Cukier rafinowany nie bez powodu zwany „białą śmiercią”. To czyste węglowodany, bez żadnych właściwości odżywczych, pozbawione wszelkich minerałów oraz witamin.

Nadmiar cukru powoduje szereg chorób, między innymi nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zawał serca czy podwyższony cholesterol. Co więcej, cukier silnie uzależnia, ciężko jest więc całkiem wyeliminować go z diety.

Alternatywą dla cukru jest stewia, a ściślej jej odmiana stevia rebaudiana.  Liście stewii są około 35 razy słodsze od cukru buraczanego. Dostępna jest w postaci proszku, tabletek , płynu oraz naturalnych suszonych, ciętych liści. Mimo, że jest słodka, nie posiada właściwie żadnych kalorii. Rozpuszcza się w wodzie lepiej niż cukier, odporna jest także na wysokie temperatury, wobec czego można ją z powodzeniem stosować w kuchni np. przy pieczeniu. Cukier świetnie zastąpi także ksylitol, potocznie zwany cukrem brzozowym. Jest on prawie o połowę mniej kaloryczny, niż zwykły cukier. Jest on szczególnie polecany osobom na diecie, ale również zmagającym się z cukrzycą. Co ważne, ksylitol ma czternaście razy niższy indeks glikemiczny niż cukier, a to oznacza, że bardzo wolno podnosi poziom cukru we krwi. W przeciwieństwie do białego cukru, nie sprzyja on rozwojowi drożdżaków i grzybów, ponadto ksylitol wpływa na lepsze przyswajanie wapnia oraz działa bakteriobójczo. Można go z powodzeniem używać do słodzenia napojów,a także gotowania i robienia przetworów.

Doskonałym słodzikem jest też syrop klonowy. Zawiera dużo przeciwutleniaczy, witamin oraz minerałów. Jest dobra alternatywą, dla osób uczulonych na miód. Należy jednak używać go z umiarem, ponieważ składa się głównie z sacharozy, w około od 50 do 70 procent i posiada wysoki indeks glikemiczny, powodując skoki poziomu cukru we krwi, nie jest zatem polecany dla osób cierpiących na cukrzycę.

Author: DailyHealth

Share This Post On