Staw rzekomy. Czym jest? Czy da się go wyleczyć?

Staw rzekomy jest ubytkiem w ciągłości kości, który jest wypełniony tkanką włóknistą. Ubytek ten powstaje w skutek urazu- czyli złamania kości, w miejscach, w których prawidłowo powinny się zrosnąć dwa odłamy kości. Powstanie stawu rzekomego pojawia się w wyniku zaburzenia procesu zrastania się złamanej kości.

endoproteza kolana

____ Leczenie stawu ____

Jak dochodzi do zaburzeń podczas zrastania kości?

W miejscu, w którym prawidłowo powinny się one zrosnąć, powstaje ich ruchome połączenie – staw, jest to jednak połączenie o charakterze patologicznym i dzieje się tak pomimo unieruchomienia złamanej kości. Istnieje kilka przyczyn z jakich dochodzi do powstania stawu rzekomego. Należy do nich między innymi przemieszczanie się małych odłamków kostnych, stan zapalny tkanki kostnej, zbyt rozległy uraz tkanek powstały przy złamaniu, przyczyną mogą być również niektóre choroby na przykład cukrzyca, osteoporoza, zaburzenia odżywiania czy też niewydolność nerek, ale także zaburzenia hormonalne, takie jak niedoczynność tarczycy, czy nieprawidłowo przeprowadzona operacja zespolenia kości przez lekarza.

Przyczyny powstawania stawu rzekomego

Przyczyną powstania stawu rzekome go może być również zbyt późne zdiagnozowanie złamania, a co za tym idzie zbyt późne podjęcie właściwego leczenia. Jego istnienie objawia się bólem, zwłaszcza podczas próby poruszania kończyną, ograniczony zakres ruchu, a także ocieplenie oraz obrzęk złamanej kości i zniekształcony zarys uszkodzonej kończyny.

Staw rzekomy najczęściej ujawnia się w ciągu sześciu miesięcy od złamania, jego zdiagnozowanie oraz rozpoznanie odbywa się na podstawie wykonanego zdjęcia RTG, które wykonuje się dziewięć miesięcy po doznanym urazie. Zdjęcie wykazuje brak prawidłowego zrostu kości, a zamiast tego szeroką szczelinę.

Leczenie stawu rzekomego polega na fizykoterapii- zastosowaniu laserów, ultradźwięków, magnetoterapii oraz krioterapii, w celu lepszego ukrwienia kończyny wykonuje się masaż leczniczy- wykonany na odpowiedniej części kończyny zdrowej w stosunku do części kończyny chorej, a także wprowadza się dietę bogatą w składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kości.

 

Strona główna–>

Author: DailyHealth

Share This Post On