Skrzywienie kręgosłupa przyczyną bólu

Zdrowy kręgosłup

_______ Zdrowy kręgosłup _______

Zdrowy kręgosłup posiada naturalne krzywizny i ma kształt dwóch stających na sobie liter „S”. Odcinek piersiowy i krzyżowy są wypięte ku tyłowi, a szyjny i lędźwiowy ku przodowi. Nadwyrężanie i nadmierne, długotrwałe obciążanie poszczególnych odcinków kręgosłupa może prowadzić do dyskomfortu oraz uciążliwego bólu w danych odcinkach. Najczęściej występującymi rodzajami skrzywień kręgosłupa jest kifoza, lordoza oraz skolioza kręgosłupa.. Kifoza jest to wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową. Jeżeli znajduje się ona w odcinku szyjnym lub lędźwiowym kręgosłupa lub też wielkość wygięcia przekracza normy to ma ona charakter patologiczny. Lordoza to łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną, występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa.

Wady postawy

Nadmierne wygięcie ku przodowi lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest wadą postawy, zwaną hiperlordozą. Skolioza jest także skrzywieniem bocznym kręgosłupa. Może być ona wadą wrodzoną, najczęściej jednak skolioza rozwija się w skutek np. przyjmowaniem nieprawidłowej pozycji czy noszeniem ciężkiej torby lub plecaka na jednym ramieniu. Nadwyrężanie oraz zwyrodnienia odcinka szyjnego kręgosłupa początkowo przejawiają się bólem szyi lub karku, spowodowanym zbytnim napięciem mięśni w tym obszarze. Mogą się także pojawić inne dolegliwości związane z podrażnianiem korzeni nerwowych w otworach międzykręgowych, a także ucisk na tętnice. Są to m.in. bóle oczu, dzwonienie w uszach, zawroty głowy, trudności w przełykaniu, drętwienie karku i mrowienie w palcach. Przy zmianach w odcinku piersiowym kręgosłupa bóle mogą się pojawiać w okolicy mostka, między łopatkami i mogą promieniować na klatkę piersiową, sprawiając uczucie bolących żeber. Może występować zarówno symetrycznie po obu stronach kręgosłupa lub tylko po jednej. Bóle tego rodzaju często są przypisywane problemom z sercem.

Większość schorzeń kręgosłupa, bo aż dwie trzecie dotyczy odcinka lędźwiowego. Ból pojawiający się w tym odcinku zwykle jest ostry i przewlekły, umiejscowiony w ok. krzyża. Może promieniować do nóg oraz pośladków, wywołując mrowienie i drętwienie nóg.

Dbajmy zatem o naszą postawę podczas codziennych zajęć, a unikniemy bólu kręgosłupa

 

Powrót na stronę główną

Author: DailyHealth

Share This Post On