Siemię lniane

Nawet nie wiesz ile te małe i niepozorne nasionka mają właściwości i zastosowań. Zacznijmy od tych leczniczych i zdrowotnych. Nasiona lnu wpływa korzystnie na układ pokarmowy, wywar działa osłaniająco i wspomagająco w przypadku kłopotów z żołądkiem, zaparciami i wieloma innymi dolegliwościami.

Obecnie nasiona lnu w całości, a także mielone i odtłuszczone kupić możemy już w prawie każdym supermarkecie. Od kiedy zapanowała moda na zdrową i naturalną żywność jesteśmy co raz bardziej świadomi tego jak cenne są dary natury. Trzeba wiedzieć tylko jak je wykorzystać. Siemię lniane zawiera mnóstwo kwasów tłuszczowych omega-3, witaminę E, substancje balastowe i śluzowe, białko, potas, cynk oraz lignany, czyli fitoestrogeny.

Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych siemię m.in. zapobiega miażdżycy i doskonale wpływa na elastyczność skóry. Lignany zawarte w nasionach lnu są szczególnie polecane kobietom w wieku okołomenopauzalnym, ponieważ regulują poziom estrogenów. Ostatnie badania potwierdzają także, że codzienne spożywanie 5–10 g siemienia hamuje rozwój raka piersi u kobiet po menopauzie. Siemię można stosować również zewnętrznie – działa zmiękczająco i przeciwzapalnie

Dzięki swoim właściwością nawilżającym i ochraniającym, len i jego wyciągi, odwary wykorzystywane są również do produkcji kosmetyków.

Również same w domu możemy przygotować sobie nawilżającą maskę żelową na włosy, skórę i dłonie czy stopy. Efekt wygładzenia jest widoczny natychmiast po jej zastosowaniu. Wystarczy kilka nasion lnu zalać wodą i gotować kilka minut do czasu powstania żelowej konsystencji, następnie najlepiej jeszcze gorący płyn przelać przez sito, aby oddzielić nasiona. Żel doskonale nadaje się również do stylizacji włosów suchych i kręconych, które szczególnie potrzebują nawilżenia. Taki żel można też przechowywać w lodówce ok. 2 dni.

Kuracja siemieniem lniany wcale nie jest kosztowna, bo 100 g kosztuje tylko ok. 1 zł. Dlatego dla zdrowia i urody warto mieć nasiona lnu w swojej spiżarni. W smaku jest bardzo neutralne i z pewnością może Ci tylko pomóc, a nie zaszkodzi.


Author: DailyHealth

Share This Post On