Przyczyny napięciowego bólu głowy.

Napięciowy ból głowy to najczęściej pojawiający się rodzaj bólu głowy, bowiem występuje on aż w dziewięćdziesięciu procentach wszystkich przypadków. Przyczyn jego powstawania jest wiele. Najczęściej natomiast pojawia się, gdy człowiek jest bardzo zmęczony, przepracowany, gdy nie zjemy nic na śniadanie lub też za bardzo imprezowaliśmy w nocy.

Terapia MBST na ból głowy

_____ Ból głowy trzeba leczyć _____

Ryzyko bólu głowy

Ryzyko pojawienia się bólu jest większe u kobiet, niż u mężczyzn, przy czym znaczenie maja także zmiany hormonalne, czynniki genetyczne, zgrzytanie zębami podczas snu lub przebyte urazy w okolicy głowy lub szyi, a także nadużywanie substancji psychoaktywnych oraz leków przeciwbólowych.

Powodem napięciowego bólu głowy najczęściej leży stres, głód, odwodnienie organizmu, zmiany pogodowe, brak odpowiedniej ilości snu oraz używki. Jak się objawia? Przede wszystkim odczuwaniem bólu w okolicach czoła, skroni, a niekiedy obejmuje całą głowę. Ponadto ból napięciowy jest bardzo często obustronny, opasający głowę, o charakterze tępym, uciskającym. Początkowo nie jest zbyt intensywny, ale narasta z czasem, niekiedy nawet do poziomu bólu migrenowego. Trwać może od pół godziny do nawet kilku dni.

Pozostałe objawy towarzyszące bólowi głowy.

Napięciowemu bólowi głowy bardzo często towarzyszą inne przypadłości, takie jak problemy ze spaniem, zespół chronicznego zmęczenia, pogorszenie apetytu lub jego brak, nadwrażliwość na hałas, a rzadziej pojawiają się nudności oraz wymioty. Leczenie napięciowego bólu głowy polega przede wszystkim na profilaktyce, czyli w zasadzie na unikaniu sytuacji, o ile to możliwe, które leżą u podstaw pojawiania się bólu. Należy zatem pamiętać, aby się regularnie odżywiać, pić duże ilości wody aby nawodnić organizm, zadbać o higienę snu i jego jakość, a także starać się trzymać stres w ryzach na przykład poprzez stosowanie technik relaksacyjnych. Leczenie farmakologiczne obejmuje natomiast doraźne podawanie niesteroidowych środków przeciwzapalnych oraz paracetamolu. Zdarza się, że w przypadkach przewlekłego napięciowego bólu głowy lekarz przepisuje antydepresanty i leki przeciwlękowe.

Powrót do strony głównej.

 

Author: DailyHealth

Share This Post On