Przyczyny bólu stóp

Ból w tym miejscu może być związany bezpośrednio z samymi stopami. Jednakże może mieć on prozaiczne przyczyny jakby był związany z całym dniem spędzonym na stojąco, w butach z wysokim obcasem lub też za małych lub źle dopasowanych butach, po prostu niewygodnych.

Operacyjne leczenie bólu stóp

_____________ Stopy ___________

Co może być przyczyną bólu stóp?

Najczęstszą przyczyną bólu o charakterze miejscowym są nagniotki, czyli stwardnienia powstałe na stawach palców u stóp wskutek długotrwałego ucisku, zazwyczaj przez złe buty. Ból może także powodować wrastający paznokieć, który nierzadko uniemożliwia chodzenie.

Kolejną przyczyną bólu mogą być koślawe paluchy, zwane także haluksami, przy czym w zaawansowanym stadium choroby pojawia się deformacja dużego palca oraz przedniej części stopy. Źródłem bólu może być też tak zwany paluch biegacza, czyli uraz pierwszego stawu śródstopno- paliczkowego, gdzie często bólowi towarzyszy obrzęk stawu i pojawia się przy przenoszeniu ciężaru na chorą stopę. Ból zwłaszcza przy próbie chodzenia może powodować palec młotkowaty czyli przykurcz zgięciowy palca, na którego czubku pojawia się bolący odcisk.

Bardzo uciążliwe i bolesne są także tak zwane modzele, czyli żółte plackowate zgrubienia skóry, które tworzą się na spodzie stóp oraz zapalenie rozcięgna podeszwowego, potocznie zwane ostrogą piętową. Ból początkowo nasila się tylko przy chodzeniu, potem zaczyna być stały, najbardziej nasilony rano oraz po dłuższym siedzeniu. Ból stóp może być rezultatem bądź przejawem innych schorzeń, nie mających bezpośredniego związku z samymi stopami czy deformacjami. Uczucie ciężkich, bolących nóg oraz opuchniętych kostek i stóp często jest objawem przewlekłej niewydolności żylnej. Ból stóp, zwłaszcza stawów palców jest charakterystyczny dla dny moczanowej podczas której, nadmierne ilości kwasu moczowego krystalizują się i odkładają w stawach oraz tkankach okołostawowych . Najczęściej atakowanym stawem jest I staw śródstopno- paliczkowy palucha.

Oprócz bólu dnie moczanowej towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie i napięcie skóry. Ból stóp może być także powodowany zwyrodnieniem stawów w stopach, objawiającym się strzykaniem, trzaskaniem oraz zgrzytaniem stawów, na przykład podczas wchodzenia po schodach, czy poruszania stopami i stawania na palcach.

 

Strona główna –>