Przeziębienie czy grypa?

Lato to okres, w którym często występują duże wahania temperatury. Mimo tego, że żyjemy w strefie klimatu umiarkowanego, również i u nas zdarzają się sytuacje, kiedy temperatura w ciągu dnia zmienia się nawet o kilkanaście stopni Celsjusza. W takich warunkach nietrudno o przeziębienie – wystarczy, że wychodząc z domu ubierzemy wyłącznie krótkie spodenki i koszulkę, a w trakcie naszej podróży złapie nas deszcz, któremu towarzyszyć będzie obniżenie się temperatury o dziesięć stopni. W takich warunkach z pewnością nie raz zdarzyło nam się złapać przeziębienie. Jest to oczywiście choroba niegroźna – dopóki nie pomylimy jej z grypą, schorzeniem wywołanym przez wirusa. Obie te choroby rozpoczynają się podobnie, jednak podczas gdy przeziębienie po kilku dniach ustępuje bez śladu, grypa może nieść ze sobą ogromną ilość niebezpiecznych powikłań. Warto zatem dowiedzieć się, jak rozróżnić przeziębienie od grypy.

Przede wszystkim, powinniśmy zwrócić uwagę na temperaturę naszego ciała. W przypadku przeziębienia praktycznie nigdy nie wzrasta ona powyżej 38 stopni Celsjusza. Jeśli na termometrze zobaczymy wyższą wartość, przekraczającą 39 stopni, możemy być pewni, że mamy do czynienia ze schorzeniem poważniejszym niż tylko przeziębieniem.

Jeśli chodzi o objawy tych dwóch chorób, to częściowo się one pokrywają. W obu przypadkach będziemy mieli do czynienia z bólem głowy, katarem oraz kaszlem. Jednak tylko w przypadku grypy odczujemy uczucie, które wiele osób określa jako „łamanie w kościach”. Dodajmy do tego bóle mięśni i stawów, a będziemy mieć klasyczny obraz grypy.

Warto należy również zwrócić uwagę na tempo narastania objawów. W przypadku wirusów będzie ono znacznie wolniejsze – pierwszego dnia dopadnie nas katar, drugiego może pojawić się gorączka. Jeśli dopadnie nas grypa, wszystkie objawy wystąpią szybko i najprawdopodobniej równocześnie.

Rozróżnienie tych dwóch schorzeń jest bardzo ważne. Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy grypy, należy bezzwłocznie udać się do lekarza!

Author: DailyHealth

Share This Post On