Postępy chirurgii – operacja stopy możliwa u każdego.

W dzisiejszych czasach nie sposób byłoby nie zauważyć ogromnego postępu technologicznego, który dotknął wszystkie dziedziny naszego życia codziennego. Wystarczy spojrzeć na to, jak przebiegało życie naszych dziadków, a niekiedy nawet i rodziców, aby zauważyć kolosalną wręcz różnicę. Praktycznie nie ma dziedziny życia codziennego, która nie uległa zmianie przez ostatnie kilkadziesiąt czy też nawet kilkanaście lat.

 

operacja stopy - stan po zabiegu

___ Stopa po operacji haluksa ___

Oczywiście są to zmiany jak najbardziej pozytywne, ponieważ zostały ukierunkowane na ułatwienie naszego życia oraz sprawienie, że czynności, które jeszcze kilka pokoleń wstecz były trudne lub też nawet nie do wykonania, dziś wykonywane są przez nas na porządku dziennym. Podobnie wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o medycynę. Jeszcze nasi dziadkowie przed wizytą u lekarza bardzo obawiali się diagnozy, ponieważ niektóre wiązały się z koniecznością wizyty na stole chirurgicznym. Pomimo faktu, iż chirurgia zaczęła rozwijać się wiele tysięcy lat temu, to można powiedzieć, że dopiero od kilkudziesięciu lat jest ona stosunkowo bezpieczna.

Czy obecnie operacja stopy (w tym haluksa) to problem?

Dawniej nawet zabiegi, które uchodzą dziś za rutynowe, na przykład operacja kolana czy też nawet operacja stopy były na tyle problematyczne, że ludzie decydowali się na nie dopiero w ostateczności. Dziś operacja haluksa to zabieg, który wykonywany jest w polskich oraz światowych szpitalach wyjątkowo często. Pozwala on na znaczne poprawienie komfortu życia osoby, która do tej pory musiała kupować obuwie w specjalnych sklepach, nie wspominając już o przeróżnych dolegliwościach bólowych, które towarzyszyły jej na każdym kroku.

Również zabiegi takie jak operacja kręgosłupa związane są dziś ze znacznie mniejszym ryzykiem niż było to dawniej, choć oczywiście dalej są to operacje bardzo trudne. Coraz częściej wykonywane bywają również zabiegi, takie jak wstawianie endoprotezy kolana czy też innego stawu, który uległ zwyrodnieniu lub zniszczeniu. Wystarczy, że wykonane będzie badanie kontrolne takie jak artroskopia kolan i możemy poddawać się operacji.

 

Do strony głównej.

Author: DailyHealth

Share This Post On