Po urazach kończyn i kręgosłupa. Czy ortezy są skuteczne?

Ortezy, potocznie zwane stabilizatorami to narzędzia ortopedyczne, mające na celu unieruchomienie stawu, utrzymania w jednej pozycji, usztywnienie uszkodzonej kończyny lub kończyny po urazie. Nowoczesne stabilizatory są wykonane z oddychających materiałów,  pozwalających na szybkie odprowadzanie wilgoci oraz nie drażniących skóry, stworzone tak, aby ich codzienne użytkowanie było możliwie jak najbardziej komfortowe.

operacja kręgosłupaRodzaje ortez

Wyróżniamy trzy rodzaje ortez: ortezy kręgosłupa, kończyn górnych oraz kończyn dolnych. Do stabilizatorów w obszarze kręgosłupa zaliczamy między innymi kołnierze ortopedyczne, które mają zastosowanie w przypadku podejrzenia urazu kręgosłupa.  Stosuje się je także  podczas leczenia chorób mięśni szyi oraz występowania zmian zwyrodnieniowych odcinka szyjnego.

Wyróżnia się także prostotrzymacze oraz ósemkowe pasy obojczykowe, tak zwane korektory postawy. Najczęściej stosowane u osób z kifozą piersiową lub po ciężkich urazach w obrębie stawu barkowo- obojczykowego. Stabilizatory kończyn głównych dzielą się na kortezy stawu barkowego, łokciowego oraz przedramienia oraz dłoni i nadgarstka. Ortezy stawu barkowego mają na celu utrzymanie stawu w jego anatomicznym położeniu. Najczęściej stosowane są w rekonwalescencji po operacjach w obrębie stawu barkowego oraz przy przeciążeniach ścięgien i naciągnięciach więzadeł.  Natomiast stabilizatory stawu łokciowego i przedramienia pomagają kontrolować regulację kąta zgięcia i wyprostu stawu łokciowego oraz posiadają funkcję blokady kończyny w wyproście. Kończyny dolne są najbardziej narażone na urazy. W ich przypadku wyróżniamy trzy rodzaje stabilizatorów: stawu biodrowego, kolanowego oraz skokowego i stopy.

Najczęściej urazom ulegają stawy kolanowy oraz skokowy. Stabilizatory tych stawów stosowane są nie tylko podczas leczenia, w celu unieruchomienia i usztywnienia, ale także w celach profilaktycznych – dla zabezpieczenia przed ewentualnymi urazami, co ma szczególne znaczenie dla osób wyczynowo lub zawodowo uprawiających dyscypliny sportowe, które szczególnie obciążają dane stawy.

 

Do strony głównej

Author: DailyHealth

Share This Post On