Pieprzyki – bywają niebezpieczne!

Pieprzyki powszechnie uważa się za niegroźną skazę na skórze, choć według niektórych pieprzyki poszczególnych miejscach mogą dodawać uroku. Pieprzyki to nic innego jak nagromadzenie się w danym miejscu komórek barwnikowych czyli tak zwanych melanocytów.

Zasadniczo każdy człowiek posiada zmiany czy też znamiona na skórze. Mogą one mieć charakter nabyty lub wrodzony. Zmiany nabyte pojawiają się na skórze wskutek oddziaływania czynników zewnętrzny na przykład promieniowania słonecznego, natomiast zmiany wrodzone to takie, z którymi się urodziliśmy.

Pieprzyki i znamiona łagodne nie są groźne czy niebezpieczne. Mogą one jednak w miarę upływu czasu przekształcić się w złośliwe zmiany. Ważne jest zatem stałe obserwowanie wszystkich znamion na ciele. Szacuje się, że dzięki wczesnej diagnostyce można w dziewięćdziesięciu procentach wyleczyć czerniaka. Na pewno należy zwrócić uwagę na wszystkie pieprzyki na ciele, a zwłaszcza na te, które pojawiły się w krótkim czasie na przykład po wakacjach. Należy obserwować wszystkie zmiany.

Dobrą metodą jest tak zwana metoda ABCDE, gdzie poszczególne litery oznaczają cechy pieprzyków. Są to asymetria, nieregularne brzegi zmiana koloru, średnica większa niż 6 mm, struktura, wniesienia, wypukłości. Jeśli cokolwiek budzi nasze podejrzenia należy udać się do specjalisty. Lekarz wykona badanie zmian dermatoskopem. Jest to całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które polega na dokładnej ocenie wszystkich pieprzyków. Pokazuje on strukturę oraz barwnikową siatkę pieprzyka.

Bez wątpienia do usunięcia kwalifikują się wszystkie pieprzyki, które znajdują się w miejsca mogących podlegać częstym podrażnieniom. Dotyczy to głównie obszarów na dłoniach, stopach lub w obrębie piersi. Na pewno pod stałą kontrolą specjalisty powinny być osoby, u których w rodzinie wystąpiły przypadki zachorowania na czerniaka, znajdują się one bowiem w grupie podwyższonego ryzyka. Zasadniczo wszystkie pieprzyki, które mogą wskazywać na nowotwór powinny być usuwane chirurgicznie.

Author: DailyHealth

Share This Post On