Osteoporoza

Osteoporoza, inaczej zwana zrzeszotnieniem kości jest przypadłością polegającą na patologicznym zmniejszeniem lub zanikaniem tanki kostnej, w odniesieniu do wieku, płci oraz rasy człowieka, w konsekwencji czego schorzenie to prowadzi do zwiększenia podatności ludzkiego szkieletu na złamania i wszelkiego rodzaju urazy kości.

Osteoporoza została uznana przez World Health Organization (WHO)- Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną i choć może ona dotknąć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, to jednak znacznie częściej występuje u kobiet. Liczba zachorowań znacząco  wzrasta zwłaszcza po 60roku życia.

Wyróżnia się kilka rodzajów rozrzedzenia kości. Pierwszym rodzajem jest osteoporoza pojawiająca się w piątej lub szóstej dekadzie życia i dotyczy głównie kobiet- osteoporoza pomenopauzalna. U jej podstaw leży znaczące zmniejszenie się poziomu hormonów w organizmie kobiety, to jest estrogenu. W tym przypadku najczęściej dochodzi do złamań w obrębie kości ramieniowej i nadgarstka.

Kolejnym rodzajem tego schorzenia jest tak zwana osteoporoza starcza, dosięgająca zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jednak rozwija się dużo wolniej, aniżeli w pierwszym przypadku. Do najczęstszych urazów dochodzi w obszarze stawu biodrowego, ściślej kości, kręgów biodrowych. Ostatnim typem jest stanowiąca 20 procent wszystkich przypadków osteoporoza wtórna, której przyczyną mogą być inne choroby oraz przyjmowane leki.

Czynnikami zewnętrznymi, które mogą mieć wpływ na powstanie oraz rozwój choroby są: niska aktywność fizyczna, mała ekspozycja na słońce, palenie wyrobów tytoniowych, nadużywanie alkoholu, dieta uboga w wapń, białko i witaminy zwłaszcza witaminę D, a także stosowanie leków- między innymi sterydowych, uspokajających czy leków mających na celu zmniejszenie krzepliwości krwi. Leczenie polega na wyeliminowaniu czynników szkodliwych, stałej profilaktyce oraz zażywaniu leków pod ścisłą kontrolą lekarza- na przykład Bisfosfoniany Raloksyfen, Teryparatyd czy też  Kalcytonina łososiowa.

Author: DailyHealth

Share This Post On