Opryszczka wargowa – czym jest? Jak z nią walczyć?

Opryszczka – ta uciążliwa oraz szpecąca przypadłość potocznie nazywana zimnem wywoływana jest przez wirus o nazwie Herpes simplex 1 w skrócie HSV 1, a  odmiana tego samego wirusa jest także odpowiedzialna za powstanie ospy wietrznej oraz półpaśca. Wirus HSV 1 zagnieżdża się w komórkach nerwowych i pozostaje w stanie uśpienia, aż do pojawienia się warunków sprzyjających powstaniu opryszczki.

Zgodnie z danymi przytaczanymi przez naukowców, szacuje się, że nosicielami tego wirusa może być nawet między 80, a 90 procent społeczeństwa, którzy często nie mają świadomości tego faktu. Z nieznanych przyczyn, tylko u połowy z tych osób pojawia się ta przypadłość. Opryszczka jest zaraźliwa,  przenoszona drogą kropelkową na przykład poprzez pocałunek, czy też używanie tych samych naczyń lub picie z tej samej butelki. Trwać może od 6 do około 10 dni.

Najbardziej zaraźliwa jest w tak zwanej fazie czynnej, czyli w momencie, kiedy pojawią się pęcherzyki wypełnione płynem. Objawy towarzyszące opryszczce są dość charakterystyczne. Najczęściej pojawiają się w okolicy warg lub nosa. Z początku skóra staje się napięta i swędzi- to pierwszy sygnał świadczący o opryszczce. Potem miejsce to staje się zaczerwienione oraz pojawia się grudka lub grudki, po czym dochodzi w wysiewu pęcherzyków wypełnionych płynem, które po upływie kilku dni pękają tworząc bolesne ranki. Należy unikać kontaktu z pęcherzyków oraz nadżerek z rękami, aby nie roznieść wirusa znajdującego się w płynie surowiczym na przykład do oka, co w konsekwencji może grozić zapaleniem rogówki.

Najlepiej jest po każdym kontakcie palców z opryszczka dokładnie umyć ręce. Leczenie zimna polega na możliwe jak najszybszym zastosowaniu środków przeciwwirusowych- im szybciej, tym łagodniejszy przebieg choroby.

W aptekach dostępna jest cała gama maści, roztworów do przemywania, plasterków oraz sztyftów zwalczających opryszczkę. Najpopularniejszymi preparatami są: Zovirax, Avirol, Vratizolin, Herpex. Można także sięgnąć po domowe sposoby- na przykład płukanie jamy ustnej naparem z szałwii lub naniesienie na zainfekowane miejsce rozgniecionej aspiryny.

Author: DailyHealth

Share This Post On