Operacja stóp – nadzieją na bezbolesne chodzenie.

Co zrobić, gdy przy chodzeniu bolą stopy?

Operacja stopy (lub obu stóp) to nadzieja dla wielu osób borykających się z chorobami stóp, takimi jak zwyrodnienia, zniekształcenia oraz powikłania pourazowe. Problemy, na jakie odpowiada chirurgia ortopedyczna to między innymi: paluch koślawy (łac. hallux valgus), paluch sztywny (hallux rigidus), wyrośla chrzęstno-kostne, przykurcz ścięgna Achillesa i inne. W tym artykule dowiesz się więcej o tym jakie dolegliwości można leczyć stopy operacyjnie.

Przykurcz ścięgna Achillesa, to przypadłość objawiająca się patologią chodu – chory jest w stanie chodzić tylko na palcach, ponieważ zbyt krótkie ścięgno przeszkadza w stawianiu całej powierzchni stopy na podłożu. Przyczyną takiej sytuacji może być wada wrodzona, zwiększone napięcie mięśniowe lub przykurcz. Jeśli działania takie jak fizykoterapia, kineza, wstrzyknięcie botoksu czy czasowe unieruchomienie ścięgna nie przynoszą pożądanych efektów – warto rozważyć operację stopy – zabieg wydłużania ścięgna. Po takim typie zabiegu, potrzebna jest fizykoterapia oraz wykonywanie specjalnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie operowanej stopy.

Operacja stopy - po zabiegu

__ Stopa po operacji __

Haluks – najczęstsza choroba stopy.

Jedną z najczęstszych chorób stóp jest tzw. paluch koślawy, często zwany haluksem. Schorzenie to polega na wykoślawieniu palucha, co doprowadza do stanów zapalnych, bólu i nieestetycznego wyglądu. Choroba ta powstaje na skutek użytkowania zbyt wąskiego obuwia, stojącego trybu życia, oraz fizjologicznych wad stóp. Gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, przeprowadzana jest operacja. Trwa ona około godziny. Przez pewien czas po operacji należy używać sprzętów pomagających w chodzeniu (tj. chodzik, laska). Podczas rekonwalescencji zalecane są ćwiczenia fizjoterapeutyczne.

Schorzeniem podobnym do palucha koślawego jest paluch sztywny, który także powstaje w wyniku zwyrodnienia stawu śródstopno-paliczkowego, jednak nie powstaje przy nim wykoślawienie palucha. Postępowanie lecznicze i rekonwalescencja są analogiczne do tych przy haluksie.

Palce młotkowane to schorzenie polegające na deformacji placów u stopy od drugiego do piątego. Schorzenie to często współwystępuje wraz z paluchem koślawym i jest spowodowane przykurczem zgięciowym placów. Palce młotkowe, podobnie jak haluksy, powodują ból i stan zapalny. Leczenie oprócz operacji obejmuje także specjalne ćwiczenia i noszenie m.in. wkładek ortopedycznych w czasie rekonwalescencji. Około drugiego dnia po operacji możliwe jest chodzenie.

Kolejnym schorzeniem stopy, które można leczyć operacyjnie, są wyrośla chrzęstno-kostne. Są to niezłośliwe zmiany nowotworowe, które nie powodują dolegliwości bólowych, jednak osłabiają kości i mogą stać się złośliwe. Zazwyczaj występują u dzieci i młodzieży. Po usunięciu wyrośli i zagojeniu się rany pooperacyjnej, pacjent przechodzi rehabilitację.
Jeśli leczenie zachowawcze chorób stóp zawodzi, warto zdecydować się na operację, dzięki której można znacznie poprawić komfort swojego życia i zapobiec postępowaniu zmian chorobowych.

 

Do strony głównej.

Author: Artur Szczepaniak

Urodzony w Warszawie, jego zaintersowania to filozofia, sport i polityka

Share This Post On