Obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny to przypadłość, zwana również słoniowacizną, która polega na wystąpieniu obrzęku tkanek, który jest wywołany zastojem chłonki- czyli płynem tkankowym spływającym do naczyń chłonnych, który może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego.

Do niefizjlogicznego zastoju limfy u człowieka najczęściej dochodzi w tkance podskórnej i skórze. Jest to schorzenie na tyle poważne, że w niektórych skrajnych przypadkach konieczna jest amputacja kończyny dotkniętej obrzękiem. Pojawienie się słoniowacizny ma dwa podłoża. Pierwsze – obrzęk może mieć charakter wrodzony lub inaczej mówiąc pierwotny, do którego może dojść w wyniku wystąpienia wad wrodzonych. Po drugie, może mieć charakter nabyty lub wtórny, czyli taki, który powstaje najczęściej wskutek uszkodzenia tkanek naczyń chłonnych organizmu.

Co może być przyczyną obrzęku limfatycznego?

Z przyczynami pierwotnymi mamy do czynienia najczęściej na skutek nieprawidłowego rozwinięcia się naczyń włosowatych. Wyróżniamy tu między innymi aplazję, czyli brak naczyń włosowatych, małą ilość naczyń włosowatych oraz wady budowy naczyń włosowatych, jak na przykład hipoplazja. W wyniku tych wrodzonych nieprawidłowości w budowie lub całkowitym braku, organizm nie jest w stanie odprowadzać właściwej ilości płynu limfatycznego.

Natomiast obrzęk limfatyczny wtórny, najczęściej pojawia się wskutek uszkodzenia naczyń limfatycznych, do których może między innymi dość w takich sytuacjach jak podczas urazu kończyn, na przykład zwichnięcia, podczas przewlekłej niewydolności żylnej, wskutek choroby tkanki łącznej, stanu zapalnego naczyń chłonnych,  wskutek powikłań pooperacyjnych oraz terapii nowotworowej. Obrzęk limfatyczny ma charakter etapowy, nie pojawia się nagle, ale rozwija etapami.

Za typowe objawy ostatniego stadium choroby uważa się twardą skórę, bardzo dużą opuchliznę, często pojawiają się również wybrzuszenia na skórze, a także zmiany w kształcie grudek,  kłopoty w poruszaniu kończyną oraz uporczywy tępy ból, połączony z uczuciem ciężkości kończyny. Co więcej, wzrasta także podatność organizmu na infekcje grzybicze i bakteryjne organizmu oraz stany zapalne.

Author: DailyHealth

Share This Post On