Nowotwór skóry

Nowotwór skóry – czerniak należy do nowotworów złośliwych skóry, błon śluzowych lub naczyniowych oka, który wywodzi się z melanocytów. Najczęściej na ten rodzaj nowotworu zapadają osoby rasy białej.  Szacuje się, że każdego roku  rozpoznaje się 130 tysięcy przypadków tej choroby, a liczba ta systematycznie wzrasta. W samej Polsce jest to około 3,5 tysiąca osób rocznie. Czerniak należy do nowotworów bardzo trudnych w leczeniu, a ponad to ma także tendencję do nawrotów. Dlatego bardzo ważna jest zatem, jak nie najważniejsza świadomość profilaktyka oraz szybkie rozpoznanie choroby.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Jeśli posiadamy jakiekolwiek znamiona to jest barwnikowych ciemnych, sinych, niebieskich, czarnych lub bezbarwnych, to powinniśmy obserwować czy nie ulegają one zmiana, przy czym powinna nas zaniepokoić każda zmiana ich obrębie. Należy się bezzwłocznie skontaktować z lekarzem, jeśli zaobserwujemy. Po pierwsze zgrubienie oraz zaczerwienieni wokół znamienia, świąd, krwawienie, powiększenie, zmiana zabarwienia znamienia, zmiana kształtu. Specjaliści takie zmiany klasyfikują według skrótu ABCD, zgodnie z którą A określa asymetrie, zmianę kształtu z okrągłego na niesymetryczną, B określa brzegi- nierówne bądź postrzępione, C- określa kolor, zmianę zabarwienia, D-to rozmiar, przy czym każde znamię o średnicy większej jak 6mm powinno zostać zbadane.

Czerniakowi często towarzyszą inne dolegliwości. Są to zapalenia skórno- mięśniowe, bielactwo nabyte,  twardzina układowa, pęcherzyca paraneoplastyczna, melanoza. Mogą się także pojawić problemy ze wzrokiem, tj. retinopatia związana z czerniakiem,reakcja leukemiczna, eozynofilia, neutropenia, a także hiperkalcemia, zespół Cushinga.

Czynniki ryzyka to przede wszystkim nadmierna ekspozycja na promieniowanie, zarówno słoneczne jak i sztuczne, oparzenia słoneczne w młodym wieku, występowanie czerniaka u krewnych zwłaszcza pierwszego i drugiego stopnia, zespół znamion dysplastycznych, duża liczba znamion barwnikowych oraz pergaminowa skóra. Ponadto ryzykiem jest wcześniejsze wystąpienie czerniaka u tego samego krewnego.

Author: DailyHealth

Share This Post On