Migdałki

U każdego człowieka, w błonie śluzowej gardła występują skupiska tkanki chłonnej to jest migdałki podniebienne,  migdałek gardłowy- tak zwany trzeci oraz migdałki trąbkowe i językowe. Tworzą one pierścień Waldeyera, która jest odpowiedzialna za obronę górnych i dolnych dróg oddechowych przed wirusami i infekcjami. W migdałkach wytwarzane są przeciwciał, które niszczą drobnoustroje, a z czasem ich rola zanika.

W sytuacji gdy infekcje pojawiają się często może dojść do przerośnięcia migdałków,  które czasem mogą utrudniać nawet przełykanie. Kłopotliwy jest przerost zwłaszcza trzeciego migdałka, gdyż utrudnia on oddychanie przez nos oraz częściowo może zatykać trąbkę słuchową, powodując tym samym problemy ze słyszeniem, a nawet niedosłuch. Pierwszym sygnałem, że coś może być nie tak jest chrapanie podczas snu, a ponadto może pojawić się bezdech senny. Przerośnięte migdałki ze względu na utrudnione przełykanie, mogą prowadzić do utraty apetytu.

Warto usunąć migdałki, jeżeli infekcje mają charakter nawracający i powodują powikłania. Usuwanie kłopotliwych migdałków należy zawsze skonsultować ze specjalistą. Jeżeli zostanie podjęta decyzja o usunięciu migdałków, to wykonuje się tak zwany zabieg Tonsillektomii.

Zabieg ten można wykonać w znieczuleniu ogólnym, zwłaszcza u bardzo ma łych pacjentów lub w znieczuleniu miejscowym, w pozycji siedzącej, które jest znacznie bezpieczniejsze dla organizmu. Migdałki podlegają po prostu odcięciu. Towarzyszy temu krwawienie, które ulega zatamowaniu przez trzy możliwe metody, to jest ucisk, podwiązanie naczyń i elektrokoagulację. Gdy znieczulenie przestaje działać pojawia się ostry ból, niezbędne są wtedy środki farmakologiczne, stosuje się również antybiotyki. Przez kilka kolejnych dni po zabiegu zalecana jest dieta półpłynna i płynna, po pierwsze ze względu na trudności z połykaniem, a po drugie ze względu na możliwość podrażniania ran. Zaleca się także unikać płynów gorących, posiłków słodkich, kwaśnych oraz ostrych. Należy także unikać nadmiernego obciążania głosu i długiego mówienia, nie należy się także forsować.

Author: DailyHealth

Share This Post On