Łysienie plackowate

 Włosy od zawsze stanowiły wizytówkę człowieka. To między innymi włosy decydują o czyjejś atrakcyjności, a mocne i lśniące włosy świadczą o dobrej kondycji ciała. Nie dziwi więc, że każda utrata włosów wiąże się z obawami.

Łysienie plackowate to choroba, która dotyka najczęściej dzieci  oraz osoby młode. Według niektórych szacunków nawet sześćdziesiąt procent zachorowań dotyka właśnie osób poniżej trzydziestego roku życia. Objawy łysienia plackowatego pojawiają się zazwyczaj w obrębie głowy, choć nie zawsze. Wypadanie włosów ma charakter ogniskowy- pierwsze ognisko często ma wielkość monety i jest okrągłe, a z czasem pojawiają się nowe, kolejne ogniska, tworząc właśnie na głowie łyse placki o średnic od dziesięciu do piętnastu centymetrów.

Bardzo charakterystyczne dla łysienia plackowatego są tak zwane włosy wykrzyknikowe, czyli krótko ułamane włosy, pojawiające się wokół ognisk, często ciemniejsze niż nasada. W niektórych przypadkach to jest u od 15-25 procent osób, chorzy tracą całkowicie włosy na głowie. Ciężkim przypadkom towarzyszą patologiczne zmiany na paznokciach.

Przeważnie w okresie od trzech do sześciu miesięcy włosy odrastają, choć nie zawsze. Początkowo są one bardzo jasne, a z czasem odzyskują swój pierwotny, naturalny kolor. Przyczyny powstawania łysienia plackowatego nie są dokładnie znane, przyjmuje się jednak, że choroba ma autoimmunologiczne podłoże. Oznacza to, że układ odpornościowy człowieka atakuje mieszki włosowe, ponieważ z jakiegoś powodu uznaje je za obce. Dlatego też może pojawić się przy okazji innych chorób autoagresywnych jak Hashimoto, Atopowe Zapalenie Skóry, bielactwo ,a nawet cukrzycy.

Ponadto łysienie plackowate może ma charakter dziedziczny- w nawet 60 procenta choroba może występować w rodzinie, przy czym za odpowiedzialne uważa się niektóre antygeny. Istnieje też teoria, mówiąca o tym, że łysienie plackowate może występować na tle nerwowym i związane jest z pojawianiem się zbyt dużego stresu i wyczerpujących stanów emocjonalnych.

Author: DailyHealth

Share This Post On