Jąkanie

Jąkanie jest jedną z tych przypadłości, która budzi pewnego rodzaju rozbawienie, choć naśmiewanie się z jąkały jest powszechne, jest na to pewnego rodzaju przyzwolenie, to mówi się że z jąkaniem borykały się znamienite postaci takie jak między innymi cesarz Klaudiusz czy też Demontenes.

Ciekawym faktem jest, że jąkający się płynnie śpiewają, a gdy szepczą, zacinają się zdecydowanie mniej, niż podczas normalnego mówienia. Jąkanie się, choć nie powoduje dolegliwości bólowych, to potrafi skutecznie uprzykrzyć jąkającemu się życie. Osoba z wada wymowy często staje się obiektem żartów w otoczenie, nierzadko jest też wytykana lub wkluczana z danej grupy. Powoduje to jeszcze większą niechęć do wypowiadania się, osoby jąkające się często bardzo nieśmiałe, wycofane, oraz mają problem z niską samooceną. Może także prowadzić do nerwicy. Jąkanie nie jest traktowane jako choroba, ale jako wada wymowy. Szacuje się, że w Polsce problem z prawidłową wymową ma aż czterysta tysięcy osób.

Nie są do końca znane przyczyny jąkania się, uważa się jednak, że za powstanie tej wady wymowy odpowiedzialna jest lewa półkula mózgu, a dokładniej jej osłabione funkcjonowanie oraz minimalne dysfunkcje mózgu.

Ponad to, uważa się również, że istnienie wady wymowy polegającej na jąkaniu może mieć podłoże genetyczne. Oznacza to, że jąkanie może być dziedziczne i wystarczy bodziec z zewnątrz na wywołanie jąkania. Może to być przestrach, szok lub długotrwała choroba. Wyróżnia się trzy podstawowe typy jąkania się: kloniczne powtarzanie tej samej sylaby lub głoski, toniczne spazmatyczne zacinanie się, wypychanie siłą głosu lub słowa oraz kloniczno- toniczne, czyli takie które łączy oba poprzednie rodzaje.

Sprawdzonym sposobem na wyeliminowanie jąkania jest i płynne mówienie jest trening wolniejszej wymowy, przedłużania głosek, sylab, robienie pauz, mówienie na wydechu. Pomaga w tym także wystukiwanie rytmu, wypowiadanie słów w tempie metronomu albo synchronizacja mowy przy zastosowaniu echokorektora.

Author: DailyHealth

Share This Post On