Jak postępować z noworodkiem?

Pojawienie się dziecka na świecie zawsze związane jest z dużymi emocjami. Jest to zarówno wielka radość, ale także obawa i wątpliwości czy podoła się  opiece nad takim maleństwem, nim nabierze sił, wprawy i doświadczenia w postępowaniu z maluszkiem. Zapewne będzie to czas wielu wyzwań i nowych doświadczeń. Warto pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach, które pozwolą na sprawniejsze obchodzenie się z noworodkiem. 

O co zadbać w pierwszej kolejności?

Leczenie operacyjne dzieci

_____ Zdrowie dziecka ____

Po pierwsze dobrze jest zadbać o otoczenie przyjazne dla noworodka. Czyli takie, jakie było w brzuchu mamy. Pomieszczenie, w którym przebywa dzidziuś powinno mieć dostęp do światła, ale powinno być zaciemnione. Sprawdzą się ochraniacze na łóżeczko czy małe lampeczki, dające półmrok. Co oczywiste z noworodkiem należy obchodzić się delikatnie. Nie tylko dlatego, że jest on maleńki, ale także dlatego, że nie jest on przyzwyczajony do dotyku. Należy więc to robić bardzo ostrożnie, oswajając go z dotykiem. Najistotniejszym elementem pielęgnacji noworodka jest oczywiście właściwa pielęgnacja pępuszka. Do czasu gdy kikut pępowinowy nie odpadnie należy z nim postępować jak z  gojącą się ranką.

Zazwyczaj dzieje się tak między piątą, a piętnastą dobą po urodzeniu dziecka. Dziecko należy kąpać co dwa lub trzy dni zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. Woda powinna mieć ok 37 stopni, a temperatura powietrza 22 stopnie. Maluszka nie należy pocierać, tylko ochlapywać wodą.

Przez pierwszy miesiąc życia dziecka zaleca się stosowanie oliwki, która doskonale natłuści delikatną skórkę dziecka. Co do ubierania dziecka, to nie trzeba go co chwilę przebierać. Ważne jest, aby było ono wygodne i nigdzie nie uciskało, a także nie podrażniało skóry- na przykład zapięciami.

Karmienie noworodków jest sprawą dość indywidualną, zazwyczaj jednak zdrowy noworodek chce jeść średnio co półtorej godziny, licząc od ukończenia ostatniego karmienia, zarówno w dzień jak i w nocy. Po ukończonym karmieniu należy dziecko unieść, aby mu się odbiło. Zapobiegamy dzięki temu ulewaniu się pokarmu.

 

Do strony głównej

Author: DailyHealth

Share This Post On