Hirudoterapia

Hirudoterapia. Pod tą tajemniczą nazwą, kryje się metoda leczenia stosowana od niepamiętnych czasów. Uważa się, że stosowali ją już w starożytności Egipcjanie. Uważa się również, że metoda ta niesie za sobą wiele korzyści. Czym zatem jest Hirudoterapia?

Hirudoterapia to uznana w 2005 roku przez Amerykańską Agencję do spraw żywności oficjalna metoda lecznicza- terapia pijawkami. Do przeprowadzenia takiej terapii wykorzystuje się hodowane w sterylnych,  laboratoryjnych warunkach pijawki z gatunku Hirudo medicinalis.

Sama terapia polega na przyłożeniu pijawki w obszarze miejsca leczenia, na zdrowej i nieuszkodzonej skórze. Następnie dochodzi do ugryzienia przez pijawkę, które dzięki substancjom znieczulającym skórę jest w zasadzie bezbolesne. Substancje te powodują również rozszerzanie się naczyń oraz hamują proces namnażania się bakterii. Zakotwiczona pijawka wydziela wiele enzymów między innymi rozrzedzającą krew hirudynę, o działaniu antybiotycznym, przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym oraz regulujących ciśnienie krwi. Według niektórych badań, substancje znajdujące się w gruczołach ślinowych pijawek mają działanie przeciwnowotworowe.

Ponadto, związki te mają doskonały wpływ na cały układ krwionośny oraz limfatyczny, a  co więcej mają one silne działanie przeciwzakrzepowe i antykoagulacyjne oraz  wpływają na wyregulowanie ciśnienia krwi. Pobudzają także cały układ krążenia i podnoszą osłabioną odporność immunologiczną organizmu. Leczenie pijawkami przynosi doskonałe rezultaty przy leczeniu schorzeń takich jak żylaki, pajączki, zakrzepowe zapalenie żył, czy stopy cukrzycowej.

Oprócz tego, hirudoterapia znajduje zastosowanie w leczeniu trudno gojących się ran, bólach głowy, migrenach, bólach stawowych, po przeszczepach, chorobach wątroby, nerek i serca, reumatyzmie oraz u osób z wysokim poziomem cholesterolu, jak i w obrzękach czy krwiakach. Przeciwwskazaniem do leczenia pijawkami jest niedokrwistość oraz zaburzenia krzepnięcia krwi osoby chcącej poddać się terapii, ciąża oraz zbyt niskie ciśnienie tętnicze krwi.

Author: DailyHealth

Share This Post On