Garść informacji o płytach poliwęglanowych

Płyty poliwęglanowe, a zdrowie

Ten artykuł poświęcony jest poliwęglanowi komorowemu. W nim przeczytasz o właściwościach poliwęglanu i przykładowych zastosowaniach tego nadzwyczaj uniwersalnego materiału.
Płyty poliwęglanowe, to bardzo atrakcyjne tworzywo dla budownictwa. Płyty PCB (z poliwęglanu komorowego) charakteryzują się świetną izolacyjnością termiczną, lekką wagą, super wytrzymałością oraz bardzo dobrymi parametrami optycznymi. Oprócz tego poliwęglan komorowy jest odporny na działanie wysokich i niskich temperatur oraz jest trudnopalny. Zaleta tego materiału jest także stosunkowo niska cena, dobra przepuszczalność światła oraz łatwość w montażu. Płyty można wyginać w łuk (na przykład do zadaszeń nad wejściem do domu).


Gdzie można zastosować płyty poliwęglanowe? Materiał ten nadaje się zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych budynków. Wszelkie przeszklenia – targowisk, basenów, hal sportowych… Stosowany jest także w tak zwanym budownictwie indywidualnym, do przydomowych zadaszeń, oranżerii, ścianek działowych i ogrodów zimowych (to oczywiście tylko niektóre z możliwych zastosowań).

Zastosowanie płyt poliwęglanowych

Zastosowanie płyt poliwęglanowych

Istnieje wiele rodzajów płyt poliwęglanowych. Różnią się one ilością komór oraz kolorami. Standardowym kolorem jest tak zwany kryształ (zwykła przeźroczysta płyta) – najlepsza przy wysokich budynkach oraz do szklarni. Znacznie mniej popularny kolor mleczny, perfekcyjny do wszelkich miejsc gdzie potrzebne jest miękkie światło. W przypadku mlecznych płyt, warto stosować je w niskich pomieszczeniach (świetliki), oraz w mocno nasłonecznionych miejscach. Jeśli zależy nam na przyjemnym, ciepłym oświetleniu – należy skierować się ku temu kolorowi. Innym w miarę standardowym zabarwieniem płyt poliwęglanowych jest brąz, nazywany tez dymnym. Kolor ten ma pewną wadę (podobnie jak inne ciemne kolory), z łatwością się nagrzewa, przez co struktura płyty szybko się zmienia. Konsekwencją tych zmian są dźwięki, jakie wydają płyty (trzeszczenie). Nie ma to oczywiście wpływu na trwałość produktu.

Mam nadzieję, że ten artykuł wprowadził Cię nieco w świat płyt poliwęglowych. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, rozejrzyj się w okolicy. Z pewnością kilkoro z Twoich sąsiadów już zdecydowało się na to rozwiązanie, a ich wiedza na pewno przyda Ci się, kiedy będziesz decydować się na danego producenta czy rozwiązanie.
Jeśli jednak nie masz tego komfortu, by zapytać kogoś znajomego o płyty poliwęglanowe, zawsze możesz skorzystać z różnych forów internetowych i mediów społecznościowych. Wiele osób, które tam się udziela, chce się dzielić swoją wiedzą i jak najlepiej pomóc.

Author: Artur Szczepaniak

Urodzony w Warszawie, jego zaintersowania to filozofia, sport i polityka

Share This Post On