Endorfiny

Według słownika PWN endorfiny to związek wytwarzany przez organizm ludzki i zwierzęcy, mający właściwości charakterystyczne dla morfiny. Endorfiny to grupa hormonów, które wywołują dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie oraz generalnie wywołują wszelkie inne stany euforyczne (tzw. hormony szczęścia). Tłumią odczuwanie drętwienia i bólu.

Endorfiny pełnią funkcję neuroprzekaźników, więc odpowiadają za pracę układu nerwowego. Są one wytwarzane pod wpływem silnych bodźców zewnętrznych, takich jak ból, strach czy radość. Są odpowiedzialne poczucie gniewu i lęku, ale powoduję także uczucie radości i zadowolenia.

Endorfiny uwalniają się pod wpływem bardzo różnych czynników, w tym przede wszystkim stresu i bólu. Dzieje się tak, ponieważ uczucie bólu fizycznego lub emocjonalnego wzmaga potrzebę obrony. Naturalnym sposobem działania mózgu jest w takiej sytuacji wysłanie sygnału do wytworzenia substancji wspomagającej.

Oczywiście w życiu każdego człowiek są sytuacje, którym towarzyszy silny stres (egzamin czy śmierć osoby bliskiej). Można jednak kontrolować nasze emocje. Należy przede wszystkim zacząć od pozytywnego myślenia. Często dzieje się tak, że negatywnymi myślami przyciągamy złe wydarzenia. Trzeba więc we wszystkim szukać pozytywów. Można uznać, że utrata pracy będzie czymś strasznym, co nas spotka. W drugiej strony jest to szansa, aby poszukać czego lepszego, zacząć od nowa albo spróbować czegoś w innym mieście. Pozytywne myślenie zapewni uwalnianie endorfin do krwi i na pewno zauważysz, jak podniesie się Twój nastrój.

Świetnym sposobem jest także ruch. Sport uwalnia endorfiny. Dotyczy to przede wszystkim biegania, pływania czy tenisa. Chodzi o to, aby człowiek zaangażował się w nie przez określony czas. W pewnym momencie podczas jego trwania każdy z nas poczuje totalną przyjemność z powodu tego zajęcia. Wszystko zależy od tego, co lubimy, jaki sposób aktywności będzie sprawiał nam przyjemność.

Najbardziej skutecznym i niewątpliwie niezawodnym sposobem jest seks. Dzięki niemu endorfiny rozlewają się na cały organizm i uzyskujemy poczucie satysfakcji.

Świetnym stymulatorem może być także muzyka. Dla jednej osoby może to być spokojna muzyka a dla innej rock. Używki, jak alkohol mogą być doskonałym źródłem endorfin. Należy jednak pamiętać, aby rozsądnie z nich korzystać.

Czekolada jest źródłem nie tylko magnezu. Po zjedzeniu nawet niewielkiego kawałka w naszym mózgu rośnie poziom serotoniny i właśnie endorfin. Ten pierwszy neuroprzekaźnik przeciwdziała depresji. Należy pamiętać, że wciąż jest to bardzo tucząca przyjemność, od której również można się uzależnić.

Author: DailyHealth

Share This Post On