Dlaczego chcemy poddać się operacji haluksa?

Haluks, zwany również paluchem koślawym należy do grona chorób zwyrodnieniowych. W znacznej większości przypadłość ta dotyczy kobiet- około sześćdziesięciu procent. Polega ona za zniekształceniu stopy, które powstaje w skutek długotrwałego noszenia butów na wysokich obcasach, stojący tryb życia, płaskostopie, także choć nie bezpośrednio- nadwaga. Podczas noszenia butów na wysokim obcasie, cały nacisk obiera się na przedniej części stopy. Dodatkowo, buty w szpic zwiększają ucisk na paluch i łuk poprzeczny stopy, co przyczynia się do deformacji palców. Zniekształcona stopa inaczej pracuje, nie ma stabilizacji stopy, a mięśnie stają się słabsze. Osobom z paluchem koślawym często towarzyszą zmiany w obrębie stawu, o cechach zapalnych zgrubienia w u podstawy palca. Deformacja sprawia ogromny ból i trudności w chodzeniu, a noszenie w zasadzie każdego obuwia dodatkowo je potęguje.

Operacja haluksa - stopa po zabiegu

_________ Po operacji haluksa _________

Haluksy – objawy, które im towarzyszą.

Haluksom towarzyszą stany zapalne, bolące zgrubienia naskórka, może pojawiać się wysiękowe zapalenie kaletki oraz postępujące podwichnięcie stawu śródstopno- palcowego. Wszystkie te dolegliwości sprawiają, że znaczna część osób mających problemy z  haluksami decyduje się na ich operacyjne usunięcie. Rodzaj operacji uzależniony jest od stopnia deformacji palucha. Jest wiele metod operacyjnych haluksy, nie ma jednak jednej, sprawdzającej się w każdym przypadku uniwersalnej metody. Do metod leczenia należy między innymi: osteotomia Chevron- dokonywana w obrębie głowy i kości śródstopia, osteotomie klinowe i półkoliste, które polegają na wycięciu klina kostnego w obrębie kości, korekcje wykonywane tylko w tkankach miękkich- to jest w torebce stawowej i ścięgnach z częściową resekcją głowy kości śródstopia oraz metoda Scarf, która pozwala na możliwie szybie ponowne obciążanie stopy.

Kiedy możliwy jest powrót do dawnej sprawności?

Z reguły pacjenci powracają do chodzenia w obuwiu codziennym w czasie nie dłuższym niż sześć tygodni, to po upływie tego czasu następuje zrost kostny. Zbyt wczesne obciążanie stopy, mogło by doprowadzić do wyrwania śrub z kości.

Jednakże łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Zwracajmy zatem większą uwagę na obuwie, w którym chodzimy. Unikajmy zbyt obcisłych butów, a panie dodatkowo powinny rzadziej chodzić w obuwiu na wysokich obcasach.

 

Do strony głównej

Author: DailyHealth

Share This Post On