Czy katar można leczyć?

Z pewnością każda z nas słyszała od swojej babci, mamy czy też przyjaciółki popularne stwierdzenie, mówiące o tym, że katar nieleczony trwa tydzień, zaś leczony – siedem dni. Miało ono za zadanie przedstawić nieskuteczność wszelkiego rodzaju specyfików, które rzekomo miały skrócić czas naszej choroby. Oczywiście, sam katar nie jest chorobą, która zazwyczaj wyłącza nas z normalnego funkcjonowania. Bywa on rzecz jasna bardzo uciążliwy – przecież kto lubi spędzać większą część swojego dnia z chusteczką higieniczną w dłoni?

Na dodatek częste wycieranie nosa wiąże się z podrażnieniem błony śluzowej oraz skóry twarzy i wystąpieniem zaczerwienienia cery, które jest po prostu nieestetyczne. W stwierdzeniu o nieskuteczności leków na katar jest ziarnko prawdy – wszystkie dostępne na rynku specyfiki są w stanie jedynie złagodzić objawy tej choroby. Możemy zakupić przeróżne krople do nosa, obkurczające błonę śluzową oraz zapobiegające konieczności stałego wycierania nosa, dostępne są również preparaty w tabletkach. Jeżeli zależy nam na tym, by przyspieszyć wyleczenie, warto sięgnąć po domowe sposoby na katar, które z pewnością stosowały już nasze prababcie. Oto kilka przykładów remediów, które każdy z nas z pewnością ma w swoim domu.

Przede wszystkim – jedz rosół. Nie bez przyczyny od dzieciństwa byliśmy karmieni ogromną ilością tej pysznej zupy, kiedy tylko czuliśmy się chorzy. Rosół pomaga w rozrzedzeniu wydzieliny, zalegającej w naszych drogach oddechowych, jednocześnie ułatwiając jej usuwanie. Oczywiście rosół musi być gorący – dzięki niemu rozgrzejemy nasz organizm, przyspieszając proces zdrowienia.

Warto również, by w naszej diecie przynajmniej na czas choroby zagościł czosnek. Nie bez przyczyny jest on nazywany naturalnym antybiotykiem. Zawiera bardzo wiele substancji, których zadaniem jest zwalczanie drobnoustrojów chorobotwórczych, które w trakcie przeziębienia radośnie szaleją w naszym organizmie. Podobne działanie ma również cebula – koniecznie i ją umieśćmy w swojej diecie.

Author: DailyHealth

Share This Post On